Маргарет Мід народилася в США, у Філадельфії, 16 грудня 1901 року. Вона вчилася у відомому жіночому Барпард – коледжі, а потім – у Колумбійському університеті. Спочатку вона збиралася спеціалізуватися з психології, але потім передумала і переключилася на етнографію. Проте психологія залишилася невід’ємною частиною її подальшої наукової діяльності.

Провідним викладачем етнографії Колумбійського університету і науковим керівником Маргарет Мід під час її навчання в аспірантурі був Франц Боас. Саме він підштовхнув Маргарет до того, що згодом стало справою всього її життя. Затіявши вчений суперечку з опонентом, Боас, для отримання доказів власної правоти, доручив своїй 23-річній аспірантці Маргарет Мід відправитися на острови Самоа.

Отже, в 1925 р. вона поїхала в експедицію на Самоа, де вивчала дівчат, що живуть у селах, їх звичаї і т.д. Повернувшись, вона в 1928 р. видала книгу «Дорослішання на Самоа», присвячену, по суті, етнографічним і психологічним дослідженням народу, що стоїть на низькому ступені розвитку. Книга принесла Маргарет Мід визнання в наукових колах, але крім цього книга володіла властивістю, яка притаманна небагатьом науковим працям, – вона охоче розкуповувалася звичайним населенням. Надалі була переведена на 17 іноземних мов, включаючи російську.

Натхненна успіхом своєї першої книги, Маргарет Мід вирушила в 1928-1929 рр. в експедицію на острови Адміралтейства, де вивчала дітей племені манус. На зворотному шляху під час тривалої вимушеної стоянки теплохода в одному з портів Нової Гвінеї Маргарет познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, новозеландцем Рео Форчун. Він був аспірантом, навчався в Сполучених Штатах Америки, як і вона, займався етнографією. Після цієї поїздки Маргарет Мід випустила книгу «Як ростуть на Новій Гвінеї», де детально розповіла про виховання, поведінку і психологію дітей манус. Також, орієнтуючись на цей досвід, вона розглянула ряд сучасних психолого – педагогічних проблем.

У цій книзі Маргарет Мід спростувала теорію Люсьєна Леві- Брюля про те, що анімістичні компоненти первісного мислення аналогічні розумовим процесам дитини, крім того, на думку Леві- Брюля, дикун і дитина однаково одухотворяють явища природи, наділяючи їх людськими властивостями. Мід вважала цю гіпотезу досить сумнівною, вона стверджувала, що наявність або відсутність у дитини спонтанного анімізму залежить тільки від рівня розвитку його уяви і як наслідок виховання.

Підтвердження своїм поглядам Маргарет Мід привела в книзі. Для того щоб мати можливість порівняння, вона вивчала не тільки маленьких, а й старших дітей – 6-12 років. Вона з’ясувала, що для старших магія відіграє значну роль у поясненні різних явищ і подій, а от свідомість маленьких дітей цілком реалістично. Подіям, які дорослі пояснюють втручанням духів, діти знаходять цілком логічні пояснення і природні причини.

Крім того, в книзі Маргарет Мід привела підтвердження одного з основних положень біхевіоризму: людську поведінку головним чином є результат навчання. Діти, яких вона вивчала, без допомоги, без «навчання» дорослих не могли самі нічого створити або зробити. Правда, самі обдаровані діти могли проводити нескладні творчі акти без будь-якої попередньої допомоги , але це Мід визнала швидше винятком.

У наступну експедицію вона вирушила вже разом з чоловіком. Ця експедиція тривала три роки – з 1930 по 1933 р. Під час експедиції Мід залишила тему дитинства та юнацтва, розроблювану раніше, і детально вивчала відносини чоловіка і жінки, а також їх роль у суспільстві.

Матеріалом для створення книги стало вивчення гріхів племен Нової Гвінеї, в яких були зміщені, в порівнянні з США, ролі чоловіків і жінок у суспільстві та сім’ї. Мід розглянула, як у примітивному суспільстві групуються соціальні установки щодо темпераменту у зв’язку з фактом статевих відмінностей. Таким чином, мова в книзі йшла не про психофізіологічні статевих відмінностях і не про диференціюванні статевих ролей і статевої стратифікації, в недостатній розробці яких дорікали Мід критики. Мова йшла лише про стереотипи маскулінності і фемінності, існуючих в досліджуваних суспільствах.

На думку Маргарет Мід, маскулінні і фемінні властивості не випливають безпосередньо з біологічної природи людини і залежать не тільки від природних статевих відмінностей. Вони багато в чому відображають нормативні уявлення і особливості способу життя різних товариств.

Так як її інтереси змістилися з дитячого віку на більш дорослий, Мід не продовжила вивчення дітей цього племені, як очікували багато. На островах вона збирала матеріал для підтвердження своєї теорії маскулінності і фемінності, яка не знайшла позитивного відгуку в Америці, а навпаки, була зустрінута жорстокою критикою.

У книзі Мід розглядала три різних типи культур: постфігуратівнимі (діти вчаться в основному у своїх батьків), конфігуратів (і діти, і дорослі вчаться в однолітків) і префігуратів (батьки вчаться у дітей).

Постфігуратівна культура є за часом виникнення першим типом культури. Вона переважала в патріархальному, традиційному суспільстві, яке орієнтоване в чому на досвід попередніх поколінь. Взаємовідносини різних вікових шарів у такій культурі суворо регламентовані, ніяких питань і проблем, пов’язаних з цим, не виникає.

Конфігуратівна культура властива для часу, що характеризується прискореним розвитком суспільства і технічних засобів, що робить досвід попередніх поколінь недостатнім. Центр ваги переноситься з минулого на сучасність. Люди в процесі пізнання, навчання орієнтуються не тільки на старших, а й на сучасників, рівних за віком і досвідом. У вихованні вплив батьків врівноважується впливом однолітків. Цей процес збігається зі зміною структури сім’ї, яка з розширеної перетворюється на нуклеарну, тобто складається не більше ніж з двох поколінь. Конфігуратівна культура характеризується зростанням значення юнацьких груп, появою молодіжної культури та пов’язаних з цим конфліктів.

У наші дні темп розвитку значно зріс, так що попередній досвід часто стає не тільки непотрібним, але і шкідливим, заважаючи прогресивним підходам, потрібним новими обставинами. Префігуративна культура орієнтується головним чином на майбутнє. У зв’язку з цим виникає така ситуація, коли не тільки молодь вчиться у старших, але і більш доросле покоління у все більшій мірі прислухається до молоді. Звідси виникає і молодіжна контркультура.

Смерть перервала наукову роботу Маргарет Мід 15 листопада 1978 року. Її наукові досягнення дійсно величезні. У 1949 р. американські видавці назвали її «Видатною жінкою року в області науки», а в 1956 р. – однією з видатних жінок XX ст. У 1970 р. з’явилася думка, що Маргарет Мід – це символ сучасної науки. По суті, вона була тією людиною, яка змогла органічно об’єднати етнографію з психологією. «Кращий етнограф серед психологів і кращий психолог серед етнографів» – ця теза якнайкраще підходить до неї.